Dnes je  neděle 23.2.2020
  Kdo jsme a kde nás najdete  
nic
  << Zpět | Do oblíbených | Úvodní strana  

Kalendář akcí BullSport OstravaKalendář akcí BullSport Ostravanic
z.s. Bullsport Ostravaz.s. Bullsport Ostravanic
Ostravský Bulldozer Ostravský Bulldozer nic
Bull PoslušňákBull Poslušňáknic
Užitečné informaceUžitečné informacenic
Články - zajímavostiČlánky - zajímavostinic
Naši partneřiNaši partneřinic
Tip na výletTip na výletnic
Spolupráce s útulkySpolupráce s útulkynic
VideaVideanic
VYHLEDÁVÁNÍ
 
 Uvažujete o koupi APBT ?  

Uvažujete o koupi APBT ?

Za jakým účelem si psa/fenu pořizujete?

At už chcete psa za nějakým konkrétním účelem (sport, výcvik...) nebo prostě „jen“ jako parťáka- mazlíčka, nevidím v tom problém. Nepatřím mezi radikály, kteří uznávají pro pitbulla pouze jediný účel.. Nejdůležitější vždy je, aby pes měl pána, který ho bude mít rád a bude se mu dostatečně věnovat... Nicméně je důležité důkladně zvážit, jestli pro Vás pitbull opravdu je tou pravou volbou- v opačném případě nebudete spokojení Vy ani pes.

Proč právě pitbull?

APBT je plemeno velmi specifické a určitě se nehodí pro každého. Líbí se Vám právě jeho povaha a nebo je Vám prostě sympatický? Někdy stačí i ta pouhá sympatie- ovšem pokud jste si jeho typických vlastností plně vědomi..

!!! APBT i přes veškerou socializaci a výchovu může být v dospělosti více či méně problematický ve vztahu k jiným psům !!! Není to u něj vada, je to typická vlastnost !!!

Může dojít až k nutnosti vláčet se s ním mezi psy na vodítku a s košem. Je to pro Vás závažný problém? Pak si pitbulla raději nepořizujte. Na tomto místě řada lidí jistě začne vypočítávat kolik zná APBT, kteří se psy v pohodě vycházejí... Ano, jsou tací, ale je to otázka nejen výchovy, ale také štěstí. Že takový bude ten Váš, vám nikdo nezaručí... Navíc i nekonfliktní pitbull, když už se do boje naplno pustí, tak jen tak nepřestane.. Pokud ano, není to pitbull nýbrž „cur“ (oříšek) . Proto i u jedince který rvačky sám nezačíná, musíte být opatrní a počítat s tím, že jej jednoho hezkého dne budete páčit ze psa. Je tahle představa pro Vás noční můrou? Pak není pitbull psem pro Vás!

Máte už doma jiného psa a chcete APBT?

Za určitých podmínek je možné mít pitbulla vedle jiného psa. Ale přesnější výraz je opravdu „vedle“ než s ním. Obvykle je nutné psy od sebe dříve či později- více či méně- oddělovat. !!!Nikdy nenechávejte APBT s jiným psem pohromadě bez dozoru!!! A to ani tehdy mají-li se rádi a jsou na sebe zvyklý... Kdyby ke rvačce totiž náhodou došlo, tak si jednoho nebo oba můžete po návratu posbírat do pytle. (Záměrně volím tvrdá slova, protože jinak lidé věc stále berou na lehkou váhu) Když se Vám psi totiž porvou ve vaší přítomnosti, rvačku ihned přerušíte a nic vážného se obvykle nestane.. Pokud však u toho nejste, budou se rvát patrně tak dlouho, dokud jeden nezemře... Pokud na psy dohlížíte, pak rvačkám navíc můžete přecházet už jen pozorováním a případným průběžným usměrňováním. Obvykle výborně funguje poslat psy na místo ihned, jak to mezi nimi začíná „jiskřit“... Za chvíli „vychladnou“ a může být nadále klid...

Máte mále děti nebo je plánujete a uvažujete o pořízení APBT?

Při dodržení určitých zásad je APBT skvělým společníkem pro děti! Většina APBT děti miluje. Dokáží si s nimi hodiny hrát a jsou pro každou legraci.. Mají také obrovskou trpělivost s dětskými trapiči. Ale tady pozor! Že pitbull snáší dětské surovosti bez odporu- či dokonce s radostí- neznamená, že ho necháme dětmi trápit a nezasáhneme!!! Dříve či později by se mu to mohlo přestat líbit!!! Naše dcera tisíckrát psy různě tahala, dloubala do očí, prohlížela jim zuby atd. Reagovali radostně, olízali ji, vrtěli ocasem... Ale přesto jsem jí od začátku bránila působit jim bolest a jakkoli je trápit.. Ani trpělivost pitbulla nemusí být nekonečná, on- ani žádný jiný pes- není živá hračka!!! Pitbull má s dětmi nadprůměrnou trpělivost, ale je také velmi citlivý na zacházení- velmi dobře cítí, je-li s ním zacházeno bezcitně a stává se pak – dle individuální povahy- bud bázlivým, nebo agresivním a nebo obojí...

Další věc na kterou je třeba nezapomínat je temperament většiny pitbullů- mohou dítě nechtěně povalit a způsobit mu tak i poměrně vážný úraz.. Zejména u nejmenších dětí je tedy nutná určitá opatrnost....

Chcete psa do bytu nebo do kotce?

APBT může být chován doma nebo také venku...

Doma: Tam je snad každý pitbull nejraději. Je to pes velice kontaktní a je tedy rád své rodině nablízku.. Je však nutné počítat s tím, že zejména štěně a mladý pes může mít značné destruktivní sklony.. Proto je dobré nějakým způsobem vymezit prostor
(místnost nebo můžete použít i psí klec vhodných rozměrů), kde se- zejména ve vaší nepřítomnosti- pohybuje a v tomto prostoru nenechávat nic, co mu po pozření může být nebezpečné, nebo na čem přehnaně lpíte. :-)

Je pro vás rozkousaný majetek důvodem dát psa pryč a psí klece(používané v domácnostech) jsou Vám odporné? Pak si pitbulla raději nepořizujte!

Venku: Pokud chcete chovat pitbulla venku, bude potřebovat zateplenou boudu, v zimě spoustu slámy a kotec nebo řetěz. Rozhodně není bezpečné nechávat APBT volně po zahradě ve vaší nepřítomnosti- může se podhrabat, přelézt plot atd.atd. Navíc jako hlídač je platný většinou jen svojí pověstí- přátelsky se chovajícího zloděje 90% APBT radostně přivítá... Najdou se i tací pitbullové, kteří hlídají velice dobře, ale není to pro ně typické.

Naopak na přímý útok na vaši osobu však bude většina APBT reagovat také útokem... To je jiná věc. Všeobecně doporučuji, aby se cizí osoby chovaly klidně, nedělaly prudké pohyby a nekřičeli v přítomnosti pitbulla, protože takových (hádám) 40% pitbullů může reagovat v takové chvíli útokem...

Všeobecně platí, že pitbull je pes milující lidi- svoji rodinu ale i osoby úplně cizí. A tedy není vhodný pro samostatnou ostrahu objektu. Na takovou práci je třeba pes s vrozenou nedůvěrou vůči cizím lidem a ta není pro APBT typická!

Dočetly jste až sem a stále máte dojem, že pitbull je pro Vás tím pravým psem?

Pak čtěte vše ještě jednou znovu a velmi pomalu... :-)

 

Stále je odpověd „ano“? Pak čtěte dál. :-)

Co můžete očekávat od štěněte APBT?

Vždy počítejte s tím, že štěně si kupujete, ale psa si z něj děláte také Vy sami. Počítejte také s tím, že štěně je vždy tak trošku sázkou do loterie. Můžete výrazně zvýšit své šance důkladným výběrem chovatele a rodičů, ale nikdy nikdo vám nemůže zaručit, že Váš nový přírustek vyroste ve zvíře přesně dle Vašich představ. Počítáte s tím a jste připravení sdílet se svým psem (příštích až 15 let) vše dobré i zlé? Pokud je odpověd „ano“ pak „Vítejte jako potenciální zájemce o štěně“ !!!

 

autor : Lenka Svobodová

Dynamic&Dynamic Life

 


 

 


Stránky jsou postaveny na systému Ekonstruktér.cz
.