Dnes je  neděle 23.2.2020
  Kdo jsme a kde nás najdete  
nic
  << Zpět | Do oblíbených | Úvodní strana  

Kalendář akcí BullSport OstravaKalendář akcí BullSport Ostravanic
z.s. Bullsport Ostravaz.s. Bullsport Ostravanic
Ostravský Bulldozer Ostravský Bulldozer nic
Bull PoslušňákBull Poslušňáknic
Užitečné informaceUžitečné informacenic
Články - zajímavostiČlánky - zajímavostinic
Naši partneřiNaši partneřinic
Tip na výletTip na výletnic
Spolupráce s útulkySpolupráce s útulkynic
VideaVideanic
VYHLEDÁVÁNÍ
 
 Granule II. část 

Granule II. část

5.     Základní kriteria pro výběr kvalitního komerčního krmiva

V této části se podíváme na obecné zásady výběru krmiva. Sami si můžete ověřit, že ty nejznámější značky s nejlepší reklamou a troufám si říct, že minimálně drtivá většina krmiv, která se dají koupit v supermarketech, jednoznačně nesplňuje tato kriteria!!!!

Dále počítejte s tím, že čím méně informací je na granulích poskytnuto, tím horší pravděpodobně bude složení.

Granule by v principu neměly obsahovat chemické konzervanty, vedlejší živočišné produkty (by-products), sojový protein, pšeničný nebo kukuřičný gluten (lepek – obsažený i ve velice známých a veterináři často doporučovaných granulích).

·         u živočišných mouček i obilovin by měl být přesně specifikovaný druh

·         u obilovin se dává přednost celým zrnům před mlýnskými odpady

·         Krmivo by mělo obsahovat co největší podíl živočišných komponent (dá se poznat podle pořadí v seznamu surovin – živočišné moučky by měly být uvedeny na předních místech před obilovinami a dalšími rostlinnými zdroji a také před hlavním zdrojem tuku), pozor na čerstvé maso – bývá sice uvedené na předních místech, ale jeho podíl vychází z hmotnosti v čerstvém stavu, po vysušení je jeho podíl minimální

 

Obecné rady na závěr:

·         zchutňovadla – jsou aditiva pro zlepšení chuti granulí, která nepřinášejí žádnou nutriční hodnotu. Je to snad jediný důvod, proč pejsek může preferovat obilné granule před kvalitnějšími.

·         pozor na informace typu “Kuře – 41%” (jaké?? že by čerstvé?? ale to má přece skoro 80% vody !!!)

·         dále platí, že je lepší krmit zvíře více druhy masa. Jsou prokázané pokusy s kočkami, že když byly krmeny pouze jedním druhem masa, nesvědčilo jim to. Co maso, to trochu jiné aminokyselinové složení (je pravda, že do granulí se aminokyseliny uměle přidávají, ale přírodní zdroje jsou vhodnější).

·         do většiny granulí se dává kuřecí maso, ale to je u psů snad nejméně populární.... vyzkoušejte to. Další věc je, že kuře je vlastně (odpusťte mi ten výraz) „rychle rostoucí nádor“, protože výkrm trvá 35 – 42 dnů (za tu dobu prostě moc vitamínů a minerálů nasbírat nestihne)

·         ze všech stran je na nás chrleno „Nemíchejte suché krmení s čerstvým!!! Neprospívá to trávení“ ale hned na to dodávají, že smíchat granule s konzervou pro psy je fajn (ideálně oboje od stejné značky samozřejmě, že ?)... Kde myslíte, že je asi háček ? Realita je taková, že pokud tuto kombinaci váš pejsek v pohodě snáší, není problém.

·         střídat krmiva nebo krmit pořád stejnou značkou? Toto je otázka, na kterou vám nikdo nedá jednoznačnou odpověď, protože na to prostě každý pejsek reaguje jinak. Osobní zkušenosti mám takové, že střídáme granule co měsíc - s výjimkou doby březosti a laktace – štěňata by teoreticky mohla být citlivá, takže pro jistotu. Naše fenka má nádhernou srst, lidi nechápou, jak může mít tak nádhernou muskulaturu, je spokojená, nemá trávící problémy a je tak nabitá energií, že se tomu ani věřit nechce. Sami se můžete podívat, jak vypadá v období laktace – období největší zátěže ... neztratila ani elán ani nádhernou srst.

·         kde je pravda o kostech?? Zkrmovat kosti nebo ne? Žaludek i střevo masožravců mají silně vyvinutou podslizniční svalovinu – při průchodu ostrého předmětu se smrští a předmět obrátí tak, aby šel napřed tupým koncem = jehlový reflex. Pokud se pejsek krmí kostmi tzv. odjakživa, tento reflex zůstává zachován. Pokud mu jsou ale kosti odpírány, tento reflex se může ztratit a pak hrozí propíchnutí střeva. Rizikové jsou však hlavně kosti ostré – křehké, takže kuřecí. Velké množství kostí může způsobit zácpu a hýbat s hladinou vápníku.

·         Krmení přírodní syrovou stravou, zejména masem, tzv. metoda BARFosobně jsem nezkoušela, ale znám lidi, kteří routo metodou úspěšně krmí a mají vynikající výsledky. Přijde mi, že se stává stále populárnější, a to dokonce i u loveckých psů, pro které je maso tak běžné, že kořist bez problémů přinesou a odevzdají. Většina zajímavých a kvalitních internetových stránek je však bohužel v angličtině. Pokud však nemáte hlubší znalosti výživových potřeb psa, můžete mu tímto způsobem výživy ublížit.

Tak, teď už víte, podle čeho vybírat, takže se váš pejsek jistě bude mít jako v ráji. Tedy alespoň co se granulí týče.

Nemůžu si dovolit kritizovat konkrétní značky, ale v podstatě volíte mezi variantami koupit

a)      např. za 1600 Kč 15 kg pytel obilí dochucený masem se super reklamou,

b)      nebo např. za 1100,- Kč  13,6 kg pytel masného základu spojeného škrobem a sladkými bramborami ... ale bez reklamy

Co preferujete vy a co váš pejsek??

6.     Přehled obchodů

Velice dobré obchody s granulemi najdete zde:

www.zoofast.czHYPERLINK "http://www.zoofast.cz/"

Zde najdete snad nejlepší ceny za granule – ale pozor, tento obchod prodává jak vysoce kvalitní značky krmení, tak také komerčně známé “HYPERLINK "http://www.zoofast.cz/"”HYPERLINK "http://www.zoofast.cz/"evergreeny”HYPERLINK http://www.zoofast.cz/”””””HYPERLINK "http://www.zoofast.cz/", takže je potřeba vybírat pozorně.

www.granule.czHYPERLINK "http://www.zoofast.cz/"

www.krmivo-pro-psy.com

Zde najdete pouze vysoce kvalitní krmivo, ovšem již za vyšší ceny. Tady se při výběru splést nemůžete.

www.krmeni.cz

Tento obchod má velice široký rozptyl značek – opět kvalitní i nekvalitní značky, ale jako trvalí zákazníci máte možnost získat pěkné dárky.

Rozhodně nejsou jediné dobré -  jen se mi prostě osvědčily a pomůžou vám vybrat pro vašeho miláčka to nejlepší (hlavně ty prostřední dva).

 

7.     Praktické příklady z etiket granulí + vysvětlení

Cenově velice nízká řada

Složení z etikety: obiloviny (min. 4% obilovin v křupavých kouscích), maso a deriváty živočišného původu (min. 4% hovězího masa v hnědých kouscích, min. 4% drůbežího masa v béžových kouscích), deriváty rostlinného původu, oleje a tuky, minerální látky

 • Obiloviny –  to znamená, že v těchto granulích je největší hmotnostní podíl obilovin. To se dá teoreticky tolerovat, ale ideální je mít na prvním místě masitou složku (sušené maso, nebo masovou/masokostní/rybí moučku)
 • Maso a deriváty živočišného původu a tím se dostáváme k problému. Definice maso je dost obecná, takže počítejme spíše s čerstvým masem, takže 80 % hmotnosti této složky by mohla být voda. Deriváty živ.původu by se v granulích navíc vůbec vyskytovat neměly (nemáme ponětí, o co se doopravdy jedná)
 • Deriváty rostlinného původu – v granulích by se tato složka také vůbec neměla vyskytovat
 • Oleje a tuky – tato složka je také málo specifikovaná
 • Minerální látky – co?? kolik?? jaký je poměr vápník a fosfor??

 

Tyto granule jednoznačně nesplňují požadavky, které váš pejsek doopravdy potřebuje.

 

Cenově střední řada

Složení z etikety: kuřecí maso, kuřecí játra, brambory, kukuřice, kuřecí tuk,
(chráněno tokoferoly, zdroji vitaminu E), lososový olej, přírodní chuť, sušená jablka, pivovarské kvasnice, rajčata, extrakt z juky, minerální látky, glukosamin hydrochlorid, chondroitin sulfát, DL-methionin, L-lysin, mannanoligosacharidy, fruktooligosacharidy, probiotika (Enterococcus faecium), chelatovaná měď, cholinchlorid, oxid zinečnatý, organicky mangan, organicky selen, biotin, niacin, pantotenan vápenatý, vitamin A, vitamin B12, přídavek riboflavinu (zdroj vitaminu B2), thiamin mononitrát (zdroj vitaminu B1), pyridoxin hydrochlorid (zdroj vitaminu B6), kyselina listová, vitamin D3, vitamin E (alfatokoferol).

 • kuřecí maso, kuřecí játra – tak tady sice máme specifikovanější, o jaký druh masa se jedná, ale stejně se pravděpodobně nejedná o sušené maso (opět počítejte 80 % hmotnosti vody)
 • brambory – zdroj škrobu (vzhledem k tomu, že maso má pravděpodobně vysoký podíl vody počítejme brambory na první místo, kukuřici na druhé..)
 • kukuřice – sacharidy – záleží na množství (energie) – pokud je jí moc, může teoreticky hrozit cukrovka
 • kuřecí tuk – zdroj tuku (energie)
 • lososový olej – zdroj tuku (energie)
 • Další složky jsou už pouze tunning, ale nejsou podstatné pro kvalitu...

 

Tyto granule splňují skoro všechny požadavky, až na množství masové složky. Její energetická hodnota je nahrazena tukem (tuk a olej). Tyto granule jsou cenově i kvalitativně řekněme střední řady. Aminokyseliny, které nejsou obsažené v mase, kterého tam zřejmě moc není, jsou dodány separátně ( DL-methionin, L-lysin)

 

Cenově vysoká řada

Složení z etikety: jehněčí maso (19%), rýže (17%), kukuřice, dehydrované drůbeží bílkoviny, kukuřičný lepek, živočišný tuk (konzervován směsí tokoferolů), kukuřičná mouka, vedlejší živočišné výrobky, řepná dužina, pivovarské kvasnice, rybí tuk, difosforečnan vápenatý, chlorid draselný, chlorid sodný, uhličitan vápenatý, minerální látky, L-lysin, síran měďnatý pentahydrát (měď 12 mg/kg), vitamín A 21000 m.j./kg, vitamín D3 1600 m.j./kg, vitamín E (α-tokoferol) 280 mg/kg, vitamín C (kyselina askorbová) 70mg/kg S antioxidantem: směs tokoferolů bohatá na extrakty přirozeného původu.

 • Jehněčí maso – opět není specifikováno, zda se jedná o čerstvé, či nikoliv (počítejme 80% hmotnosti vody)
 • Rýže - pro psy vhodným zdrojem sacharidů
 • Kukuřice – standardní zdroj levné výplně, pro psy relativně stravitelný
 • Dehydrované drůbeží bílkoviny – může se jednat o dehydrované maso, nebo vedlejší produkty, ale kdyby se jednalo o maso, což je mnohem lepší zdroj bílkovin, výrobce by to jistě uvedl. Počítejme tedy s vedlejšími produkty, které by se v granulích vyskytovat neměly.
 • Kukuřičný lepek – v žádném případě by se neměl v granulích vyskytovat – vytváří ve střevech kaši, která zhoršuje stravitelnost potravy a může být příčinou alergií (jde o dusíkatou látku, takže opticky zvyšuje množství dusíkatých látek – člověk předpokládá bílkovin)
 • Živočišný tuk – měl by být specifikován druh
 • Kukuřičná mouka – mlýnský odpad, lepší jsou celá zrna
 • Vedlejší živočišné výrobky – neměly by být obsaženy v granulích
 • Zbytek surovin jsou opět méně zastoupené tunningy

 

Takže co dodat??  Za hoooodně peněz tu krmíme granulemi na ne zrovna moc dobré úrovni. Tady je vidět, jak moc platíme za reklamu a jaký zlomek z toho jde do opravdové kvality produktu.

 

A teď příklad toho, jak by to asi mělo vypadat – obilné granule

 

Složení na etiketě: Kuřecí moučka, krůtí moučka, jehněčí moučka, hnědá rýže, bílá rýže, rýžové otruby, hrách, brambory, ovesné vločky, ječmen, kuřecí tuk (konzervovaný směsí tokoferolů), proso, rajčatové výlisky, přírodní aroma, lněné semínko, rybí moučka, cholin chlorid, sušená vojtěška, inulin (z kořene čekanky), lecitin, šalvěj extrakt, brusinky, beta-karoten, extrakt z rozmarýnu, slunečnicový olej, yucca schidigera extrakt, sušený Enterococcus faecium produkt fermentace, sušený produkt fermentace lactobacillus acidophilus, sušený Lactobacillus casei produkt fermentace, sušený produkt fermentace Lactobacillus plantarum, sušený Trichoderma longibrachiatum extrakt, vitamin E doplněk, železo proteinate, zinek proteinate,měď proteinate, síran železnatý, síran zinečnatý, sulfát mědi, jodid draselný, thiamin, mangan proteinate, kyselina askorbová, vitamin A doplněk, biotin, vápník pantotenát, mangan sulfát, seleničitan sodný, pyridoxin hydrochlorid (vitamin B6), vitamin B12 doplněk, riboflavin, vitamin D3 doplněk, kyselina listová, papája, ananas.

 • Kuřecí moučka, krůtí moučka, jehněčí moučka – specifikované moučky, 3 druhy masa na prvních třech místech. Jedná se o moučky, takže o sušené kvalitní bílkoviny,
 • hnědá rýže, bílá rýže – dobrý zdroj sacharidů
 • Rýžové otruby – zdroj vlákniny
 • Hrách, brambory – zdroj škrobu
 • Ovesné vločky, ječmen – pro masožravce nejvhodnější obiloviny
 • Kuřecí tuk (konzervovaný směsí tokoferolů) – zdroj tuků
 • Zbytek surovin jsou opět tunningy obsahující i látky na klouby (chondroitinsulfát), přesně specifikované vitaminy a minerály, sušené bakterie prospěšné pro trávení...

 

Tyto granule obsahují vysoký podíl masových mouček, nejvhodnější možné zdroje škrobů, oleje, přírodní vlákninu, specifikované množství vitaminů a minerálů a podporují trávení. Jedná se o vynikající granule, kterým podle mého názoru není co vytknout. Jako nevýhodu bych snad uvedla pouze to, že výrobce dodává pouze tuto jedinou příchuť.

 

Nakonec příklad toho, jak by to asi mělo vypadat – bezobilné granule

Složení na etiketě: Losos, moučka z mořských ryb, sladké brambory, brambory, řepkový olej, lososová moučka, uzený losos, bramborová vlákna, přírodní aroma, chlorid cholinu, sušené kořeny čekanky, rajčata, borůvky, maliny, výtažek z juky Schidigera, Enterococcus Faecium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei a Lactobacillus plantarum, výtažky sušené trichoderma longierbrachiatum fmentation, kvalitní vitamíny (vitamín A, B1, B2, B6, B12, C, D, E), minerální látky (proteinat železa, zinku, mědi, manganu, sulfát železa, zinku, mědi, manganu), jodid draselný, manganoxid, biotin, kalziumpantothenat, natriumselenit, kyselina listová.

 • Losos – zřejmě čerstvý – kdo ví (nepodstatná informace)
 • Moučka z mořských ryb – specifikovaná informace o masové složce
 • Sladké brambory, brambory – vhodný zdroj škrobů
 • Řepkový olej – zdroj tuku – lepší by byly živočišné
 • Lososová moučka – kvalitní zdroj bílkovin
 • Zbytek surovin jsou opět tunningy obsahující definované vitaminy, minerály a sušené bakterie prospěšné pro trávení.

 

Celkově vzato se jedná o velice kvalitní granule, které poskytují kvalitní zdroje bílkovin z ryb, kvalitní zdroje škrobů. Nejsem si úplně jistá ohledně řepkového oleje – lepší jsou jistě živočišné tuky. Jedná se o bezobilné granule a výrobce dodává 4 druhy příchutí (rozdílné masové moučky) – na rozdíl od granulí před tím, kde je příchuť pouze jedna.

 

Úmyslně jsem neuvedla značky krmiv, protože bych nerada poškozovala nějaké výrobce, ale podle složení je snadné si granule dohledat. Tento postup, jaký jsem uvedla u těchto granulí lze aplikovat na všechny značky... tzn. zaměřit se na zdroje bílkovin, sacharidů (škrobů) a tuků. Pak zkontrolujte, zda krmivo neobsahuje chemické konzervanty, a pokuste se vyhnout vedlejším produktům. Pes je sice skoro všežravec, ale vždy bude dávat přednost živočišným produktům před rostlinnými.

 

 

8.     Které granule jsme vyzkoušeli nebo bychom se nebáli koupit

V níže uvedeném rozsáhlém seznamu uvádím snad nejkvalitnější granule na našem trhu... ale to neznamená nejdražší. Jsou tu veliké cenové rozptyly, takže pokud chcete vybírat, vyplatí se ty značky opravdu projet a vybírat. Červeně jsem vyznačila značky, které mám vyzkoušené a u nich taky najdete i super poměr cena - kvalita. U mnohých jsou připojené odkazy na obchod, který aktuálně (březen 2012) uvedenou značku nabízí. Odkazy mohou být funkční jen po omezenou dobu podle toho, jak jednotlivé obchody mění své stránky. Proto zadejte do vyhledávače, porovnávejte ceny, využívejte okamžitých akcí internetových obchodů, rozhodně se to vyplatí.

 

Neděste se vyšší ceny v porovnání s granulemi z velkoobchodu – porovnejte také krmné dávky a připočtěte to, že vysoké procento nemocí je způsobeno právě nevyváženým/nekvalitním krmením. Navíc se vám pejsek odvděčí energií,  nádhernou srstí a zdravím. Kromě toho je lepší investovat do kvalitnějšího krmení, než do účtů u veterináře.

 

Špice – více druhů masa, co mám odzkoušeno, tak se po nich pejsci můžou umlátit

Artemis

Blue Buffalo

Canidae

Dog Lovers Gold

Nutra gold

Taste of the Wild

 

Super granule – bohužel hlavní zdroj bílkovin pouze jeden (často více příchutí) – seřazeno od nejlepších

Power Of Nature Country (+/- 40 - 60 % masa)

Canine Caviar (+/- 40 - 60 % masa)

Oliver´s (+/- 40 - 60 % masa)

Acana – hlídat – teď se hodně zlepšila (30 - 40% sušeného masa), ale občas mění složení k horšímu

Lukullus(+/- 30 % masa)

Markus Mühle (+/- 30 % masa)

Exclusion (+/- 30 % masa)

Arden (+/- 30 % masa)

OmniPro Holistic(+/- 27 % masa)

Best choice – ale jen některé receptury (ty, kde je na prvním místě ve složení maso - dehydrované, nebo sušené (+/- 25 - 30 % masa)

Platinum (+/- 25 - 30 % masa – pouze odhaduji, jinak super složení)

Barking Heads – (+/- 20 - 30 % masa)

Belcando (některé receptury – Holistic) (+/- 20 - 30 % masa)

Dr. Gary´s Best Breed (+/- 22- 27 % masa)

Biomill (taky někdy přidávají gluten) (+/- 25 % masa)

H-Allergen HA+ (+/- 25 % masa)

Nuova fattoria (kdo ví, ale budou hodně kvalitní podle zbytku ingrediencí… navíc odzkoušené a psi je mají opravdu rádi)

Earthborn Holistic (kdo ví, ale budou hodně kvalitní podle zbytku ingrediencí)

FirstMate (kdo ví, ale budou hodně kvalitní podle zbytku ingrediencí)

Fromm family gold (kdo ví, ale budou hodně kvalitní podle zbytku ingrediencí)

Go!Natural (kdo ví, ale budou hodně kvalitní podle zbytku ingrediencí)

NOW! Grain Free (kdo ví, ale budou hodně kvalitní podle zbytku ingrediencí)

Guabi Natural (kdo ví, ale budou hodně kvalitní podle zbytku ingrediencí)

 

To nejhorší z nejlepšího – určitě bych střídala s jinačími značkami – třeba tyto mezi sebou. Masa již moc neobsahují, ale pořád je to lepší, než komerční značky

Fitmin (+/- 20- 24 % masa)

Eukanuba (+/- 20- 24 % masa)

Proplan (+/- 20- 24 % masa)

Nutro choice(+/- 18 - 26 % masa, obsahuje gluten)

Mera dog – některé receptury (kontrolovat množství masa, gluten - (+/- 20- 28 % masa))

Happy Dog Supreme (+/- 18 - 22 % masa)

Nutram (+/- 18 - 22 % masa)občas obsahuje lepek - gluten)

Trainer - opět ne všechny receptury – ale třeba budou chutnat J

Josera – opět ne všechny receptury – moc dalších surovin tam není, takže bych tomu moc nevěřila… ale třeba budou chutnat J

Trovet – používala bych pouze u problémů, ale pokud budete krmit dobře, neměly by se dostavit ;)

 

DŮLEŽITÉ JE ZKONTROLOVAT, ZDA LI JE SLOŽENÍ NA ZAKOUPENÉM PYTLI GRANULÍ SHODNÉ S TÍM UVEDENÝM NA INTERNETU. MŮJ SEZNAM VÝŠE JE TVOŘEN PŘEVÁŽNĚ Z INTERNETOVÝCH ZDROJŮ, PROTO POKUD NALEZNETE NĚJAKÉ ROZDÍLY, DEJTE VĚDĚT.

 

PUKUD MÁTE ZÁJEM O POSOUZENÍ JINÉ ZNAČKY GRANULÍ, KTERÉ NEMÁM V SEZNAMU, TAK NAPIŠTE NA FÓRUM, NEBO NA MAIL. Pokud se jedná o cizojazyčný popis, snad si poradíme taky.

 

autor : Tereza Vojtěchová


 

 


Stránky jsou postaveny na systému Ekonstruktér.cz
.